Cast (in order of appearance)
Candy's Father Sean Murray
Candy Elaine Cassidy
Candy's Mother Amelia Bullmore
Spud Karl Theobald
Blossom Zoe Telford
Minibus Driver Alasdair Findlay
Donna Elizabeth McGovern
Martha Rachael Stirling
Scott William Beck
Felix Stephen Lord
Mia Lea Mornar
Male Walker David Cann
Female Walker Sheyla Shehovich

Director George Milton
Producer Julie-anne Edwards
Executive Producers George Lenz, Martino Sclavi, George Milton
Associate Producers Mark Tilton, Andrew J. Curtis, Kenton Allen
Screenplay George Milton & Mark Tilton
Line Producer Siobhan Lyons
Director of Photography Nick Tebbet
Editor Marco van Welzen
Casting Director Michelle Guish
Associate Casting Director Gaby Kester
Music Dominik Scherrer
Production Designer Jonnie Elf
Costume Designer Fiona Chilcott
Hair & Make-Up Designer Sabine Riedel
Sound Designer Annabelle Pangborn
Production Sound Mixer Simon Gillman
1st Assistant Director Martino Sclavi
Script Supervisor Emily Marston
Focus Puller Adrian Brown
2nd Unit Camera Operator Peter Thwaites
B Camera Operator Mark Tilton
Gaffer Dave Hutton
Electrician Angelika Padberg
Sound Maintenance Engineer William Whale
Sound Maintenance Engineer Tristan Anika
Pre-Production Co-Ordinator Victoria Morgan
Production Assistant Matthew Lee
Runner / Driver Oliver Hazell
Runner / Driver Hannah Knapp
Sponsorship Co-Ordinator Amber Dalton
Art Director Jason Orr
Storyboard Artist Phil Hale
Title Design Paul Trewartha
Graphic Design REG
Additional Artworks Anthony Cockayne
Costume Assistant Kathryn Blight
Make-Up Artist Gemma Burwood
Fight Co-Ordinator Val Musetti
Caterer Charlotte Hardie
Catering Assistant Sara Jorgensen
Editing Technical Support George Lendorff
Dubbing Mixer Ben Baird
ADR Supervisor Nick Roberts
Foley Editor John Hide
Dialogue Editor Sean O'Shea
Audio Assistant Adam Wilks
Post Audio Co-ordinator Pam Thompson
ADR production Co-ordinator Danielle Olsen
Music Supervisor John Empson
Digital Intermediate Supervisor Gianluca Risita
Digital Intermediate Operator Andrea Tubili
Legal Services Drew and Co.
Insurance Services Allan Chapman & James
International Sales Moviehouse Entertainment
Audio Post Production Aquarium Studios, London
Digital Intermediate Proxima, Rome
Film Recorder Arri Laser FotoCinema Spa, Rome
Developing and Print FotoCinema Spa, Rome
Music Recording Crimson Noise
Vocals Blair Booth, Elii Geba, Juliet Kelly, Lez Lundy, Jon Martin a.k.a. Boom, David Matzdorf, Flexie Muiso, Annabelle Platon, Greg Wain
Guitar Jon Wygens
Additional Engineering Kris Klubo, Peter Summers